Assoc. Prof. Dr. Mithat DURAK Clinical Psychologist

Future of mankind is dependent on academic studies surrounded with ethical values. The future independent from science creates fear only.
Mithat DURAK, 05.02.2009, Bolu

Yeni Kitabımız: Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ (Psychsmart) Kitapçılarda...

19.09.2015Doç. Dr. Mithat Durak

 

Tarafımızdan Türkçe'ye çevrilen ve Nobel Yayıncılık tarafından basılan Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ (Psychsmart) kitabı raflarda yerini aldı.

 Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ kitabı; psikolojiye giriş kitabı olmanın ötesinde renkli ve zengin içeriği ile psikologların, psikoloji öğrencilerinin ve okurların sıklıkla başvuracağı çok değerli bir kaynak olacaktır.

Kitabımız ile ilgili detaylara ulaşmak için tıklayınız...

Kitabımızın ders sunumuna ulaşmak için tıklayınız...

 Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ kitabı, psikoloji biliminin kapsadığı konuları yalın ve kolay anlaşılır şekilde okuyucuya aktarmasının yanı sıra renkli içeriği ile okuyucunun ilgisini çekecektir. Kitabın tüm içeriğine “okuyucu dostu” anlayışı sindirilmiştir. Okuyucunun merak düzeyini yüksek tutmasının ötesinde onun kendi iç dünyasında ve sosyal çevresinde olup bitenleri anlamlandırmasını hedefleyen Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ kitabının, aynen satışa çıktığı tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de psikoloji alanında en temel kaynaklardan biri olacağına inanıyorum.

Bir dile ait bir metni hedef dile aktarmak sadece sözcüklerin, cümlelerin çevrilmesi değil, aynı zamanda dilin hedef kültürle uyumlu hâle getirilmesidir. Bu o denli zorlu bir iştir ki çevirmen metne sadakat ile metnin estetiği arasında bir ikilemde kalır. Eş deyişle, çoğu zaman metne sadakat güzel olmama, güzel çeviri sadık olmama riski barındırır. Tam bu noktada, çeviri yapanın görevi, sadık olan ile güzel olanı dengeleyerek doğru olanı bulmak, başlar ki bu en hafif ifade ile meydan okumadır. Hal bu iken ve kitabın tüm içeriğini oluşturan psikoloji kavramının özü olan “psişe”den ne anlaşılması gerektiği henüz tam olarak netleşmemişken bu tarz bir çeviri işine girişmenin ne kadar zor ve zorlayıcı olabileceğinin takdiri okuyucuya bırakılmıştır...

Psikoloji bilimine ilgi duyan bireyler ya da psikoloji alanında eğitim alan öğrenciler için en yararlı kaynaklardan biri olacağına inandığım Aklımın Aklı: PSİKOLOJİ kitabı, bir yaz akşamı deniz kıyısında yakamozları seyrederken “karşısında oturan dostun içinden geçenleri yakalayabilme oyunu” ile başladı ve alanlarında uzman bir ekip tarafından Türkçeye kazandırıldı. Bölüm çevirisini yapan her bir arkadaşım kendi sorumluluğunu kusursuzluğa yaklaşma dürtüsüyle yerine getirdi. Bu nedenle her bir arkadaşıma sonsuz teşekkür ederim.

Ve elbette, sonraki baskılarının dönütlerinizle daha da olgunlaşacağına inandığım kitaptaki tüm güzellikler çevirmenlere ve editör arkadaşlarıma, tüm hata ve eksiklikler bana aittir.

Mithat Durak, Çeviri Editörü.

Kınık Köyü (Mah.), İnegöl-BURSA

Sevgiyle...

2015

yorum